SIKÇA SORULAN SORULAR
 
Bakır Kullanmak Sağlıklı mı ?
sonaybakircilik.com üzerinden yapmış olduğunuz tüm ürünler diğer çelik ve teflon ürünlere göre sağlıklıdır.Kalaylanmış bakır kullanımında yemek içindeki toksinleri atarak sağlıklı ve doğal beslenme sağlar.Bakır Tencere, Tavalarda tüm yemekleri pişirebilirsiniz.
 
Bakır Ürünler Ne Kadar Zamanda Kalay Olmalı?
Tava ve Tencere gibi gıda ile temas eden tüm bakırlar da kalay gereklidir.Tencere Tavaların iç kısmı kızarmışsa kalay gereklidir.Ortalama 2-3 yılda bir kalay gereklidir.Bakır çaydanlık, maşraba , sürahi gibi su ile temas eden bakırların kalay zorunluluğu yoktur.
Bakır Tencereler ve Tavalar Kararır mı?
Evet.Kaplama yapılmamış bakırın renginin kararması normaldir.Dış kısmı nikel ile kaplanmış bakırlarımız kararma yapmaz.İç kısımda kalayda kararma olması sağlık açısından her hangi sakınca bulundurmamaktadır.Kalayın kararmaması için içi boş olarak ocağa koymayınız ve yüksek ateşte kullanmayınız. 
Bakır Zehirler mi?
Bakır ürünler doğru kullanılmadığında zehirleyebilir.Kalaysız bakır ürünü kullanıp içinde yemek beklettiğinizde ortalama 5-6 saat içinde bakır, yemekteki asitler ile reaksiyona geçerek yeşillenme (oksitlenme) oluşmasıyla yemeğin bozulmasına sebebiyet verir.Bu sebeple Bakırda yemek bekletilmesi uygun değildir.
 
Bakır Ürünlerin Bakımı ve Kullanımı Nasıl Olur?
Bakır tencere ve tavalar çizilmemesi için tahta kaşık kullanmalıdır.Bakır Tencereleri içi boş şekilde yanan ocağa koymayınız.Yüksek ateşte kalayı karartabilirsiniz.Kalay ömrü uzun olması için bulaşık makinesinde yıkanmamalıdır.Elde aşındırıcı olmayan singer ile ovalanmalıdır.Dekoratif bakırların temizliği sadece nemli bezle silinerek yapılmalıdır.
 
Bakır Ürünlerim Karardı, Ne Yapmalıyım?
Bakır ürünleriniz kararmışsa salça, limon, kül gibi ürünlerle bakırınızın dış kısmını ovalayarak yeni gibi parlatabilirsiniz.Sitemizde Profosyonel Parlatıcı amaçlı satılan MARPOL bakır, çelik, altın gibi tüm madeni eşyalarınızı rahatlıkla parlatabileceğiniz ürün satılmaktadır.
 
Bakır Tencerelerin İlk Kullanımında Ne Önerirsiniz?
Bakır Tencerelerde ilk kullanımda tencerenin yüzeyini kapatacak şekilde (2-3 cm) süt koyup Kısık Ateşte kaynayana kadar ısıtmanızı tavsiye ederiz.Daha sonra süt tencerede soğuduktan sonra sütün tencerenin her yerine ovalayarak sürülmesi sağlanır.Daha sonra deterjanlı su ile Tencere yıkanmalıdır.
 
Facebook ile giriş yapabilir miyim?
Evet. Facebook bilgilerinizle giriş yapabilir ve siparişinizi bu şekilde oluşturabilirsiniz.
 
Adres bilgilerimi nasıl düzenleyebilirim?
Sitemizin sağ üst bölümünde Hesabım bölümüne tıklayarak "Adres Defterim" kısmından bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.
 
Sipariş iadesi nasıl gerçekleştirebilirim?
Hesabım bölümünden "İade Taleplerim" sekmesinden mevcut iade taleplerinizin durumunu görüntüleyebilir veya yeni iade talebi oluşturabilirsiniz.İade Yapacağınız ürünü mutlaka Yurtiçi kargoya iade olarak "Sonay Dayanıklı Tüketim" adına 318 225 729 cari kodlu olarak yollamalısınız.
 
Şifremi unuttum ne yapmalıyım?
Üye girişi ekranından şifremi unuttum kısmına tıklayarak şifrenizi sıfırlayabilirsiniz. Herhangi bir hatayla karşılaşmanız durumunda bizimle iletişime geçerseniz yardımcı olabiliriz.
 
Kargo ücretleri ne kadar ve kargo firmaları nelerdir?
Kargo ücreti bir çok üründe ücretsizdir.Yurtiçi Kargo ile anlaşmamız bulunmaktadır.
 
Ödeme yöntemleri nelerdir?
Ödeme işlemlerinizi Kredi Kartı, Banka Kartı, Havale, Kapıda Nakit ve Kapıda Kredi Kartı ile ödeme, BKM Express olmak üzere birçok farklı yöntemle yapabilirsiniz.
 
Sitenizden alışveriş yaparken herhangi bir sözleşmeyi kabul edecek miyim?
Üye olurken ve sipariş verirken sözleşmeleri görüntüleyip kontrol edeceksiniz. Sipariş verebilmek için sözleşme şartlarını kabul etmek durumdasınız.
 
Yurt Dışına Satışınız Var mı?
Evet.Yurt dışına PTT aracılığı ile satış yapmaktayız.Siparişinizi siteden veya whatshapp aracılığı ile oluşturabilirsiniz.Sitemizden sipariş oluşturup ödeme kısmına havale olarak işaretleyiniz.Ödemeyi Western Union Aracılığı ile göndermeniz gerekmektedir.Siparişiniz Onaylandığında 2 iş günü içinde kargonuz gönderilecektir.Ortalama 10-15 gün kargo süresi mevcuttur.
Yurt Dışı Satışlarda Ne Kadar Kargo Öderim.?
Yurt Dışı Satışlarda 5,000 TL ye kadar olan siparişlerde desiye göre kargo ücreti müşteriden tahsil edilir. 5,000 TL den fazla siparişlerde kargo ücreti tarafımızdan karşılanır.Çıkacak gümrük vergilerinden firmamız sorumlu değildir.
Bakır Çaydanlık, Semaver; Sürahi ve Cezve Kalaylanır mı?
Bakır çaydanlık, Bakır cezve ve Bakır sürahiler kalaylanmasına gerek yoktur.Ayrıca bakır gügüm ve semaver için iç kısım kalaylanma ihtiyacı yoktur.
Bakır Kaplarda Yemek Bekletilir mi?
Bakır kaplarda yemek bekletmek için iç kısmın kalaylı olması gereklidir.Kalayı çıkmış bakırlarda yemek bekletmek yemeğin erken bozulmasına neden olur.
Bakırın Kalitesi Nasıl Anlaşılır?
Bakırın kalitesi bakır tencere ve tavalarda kaliteye kalınlık ve el işçiliği etkendir.İnce bakır tencere ve tavalarda bakır ısıyı eşit şekilde yayamadığından yemekte aşırı ısı alan yerlerde yemek tencereye yapışarak erken yanabilir.Bu yumurta tavalarındada aynıdır.Bu yüzden bakır tencerenizi ve tavanızı alırken mutlaka kalınlığına önem veriniz.
Bakır Bakraçta Yoğurt Mayalanır mı?
Bakır bakraçlarda yoğurt mayalamak, saklamak ve kullanmak hem sağlığa faydalıdır, hem de yoğurda lezzet katar.Bakır bakraçlarda bakırın ısıyı eşit şekilde muhafaza ettiğinden yoğurt daha keskin olacaktır.Böylelikle yoğurdunuz gevşek bir kıvamda olmayacaktır.
Bakır Cezvede Kahve Yapmak Neden Lezzetlidir?
Bakır cezvelerde kahve yaparak lezzetli bir kahve elde edersiniz.Bunun nedenleri Bakır ısıyı eşit yaydığından kahvenin daha yavaş pişmesini sağlar ve kahvenin cezvede daha iyi demlenerek suya daha yoğun karışmasını sağlar.Bu nedenle kahve cezvesinde kalınlık kahveye daha lezzet katacaktır.Böylelikle kahvede kıvam yakalanır ve sudaki haşlak kokusunun önüne geçilir.İstenilen yoğunluk ve lezzeti bakır cezvelerde yakalayabilirsiniz. 
Gerçek Bakırı Nasıl Anlarız?
Bakır çok iyi ısı iletkenidir.Bakırın ısı iletkenliği çeliğe göre 25 kat, aliminyuma göre 2 kat daha fazla ısı iletkenidir.Bakıra kesinlikle miknatıs yapışmaz.Bakır esnek bir metaldir.Çelik gibi kırılgan ve sert değildir.Kaplama bakırlarda ürünün görünmeyen yerinden çizik atılarak kaplamanın altının bakır olduğu anlaşılır.
Bakır tava, tencere ve çaydanlık ilk kullanmadan önce ne yapılmalı?
Bakır tava ve tencereleri yukarda süt ile nasıl ilk kullanacağımızı anlattık.Ancak diğer ilk kullanımda bakır tava, çaydanlık, fırın tepsisi veya tencerenin içinde bir kerelik sıcak su kaynatarak ve sonrasında deterjan ile yıkayarakta kullanabilirsiniz.Böylelikle kalayda göz ile görünmeyen atıklar temizlenerek olabilecek kokununda önüne geçilir.
Bakır  çaydanlık ile mükemmel çay nasıl demlenir?
Öncelikle size önereceğimiz çay markası çaykur altıbaş veya 42 nolu çaykur çayıdır.bu çay eleğin en üstündeki çay olduğundan içinde çay çöpü ve tozu en az barındıran çaydır.İkinci ince nokta suyunuz berrak, kireçsiz ve kokusuz olmalı.demliğin üst kısmına 2 yemek kaşığı çay koyarız.(çay kalitesiz olursa 3 yemek kaşığı gerekebilir).daha sonra demlikteki çayı çok az  soğuk su ile çalkalayarak demliğin emziğinden çayın içindeki tozlar dökülmesi sağlanır.kaynattığımız su ile çayı demleyerek kısık ateşte demlenmesi sağlanır.(yaklaşık 15 dk da demlenir).çayınızı yarım saat içinde tüketin.Afiyet olsun.
  
Neden Bakır Sürahi ve Bardak Kullanmalıyız.

Bakır sürahiler, geleneksel birçok kültürde kullanılan ve sağlığa bazı potansiyel faydaları olan eşyalardır. İşte bakır sürahilerin sağlık açısından bazı olası avantajları:

  1. Mikrobiyal Özellikler: Bakır, doğal olarak antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bu, bakteri ve diğer mikroorganizmaların üremesini engelleyebilir. Dolayısıyla, bakır sürahiler içinde su saklamak, içeceğiniz suyun daha temiz ve hijyenik olmasına katkıda bulunabilir.

  2. Mineral İçeriği: Bakır, vücut için önemli bir mineraldir. Bakır sürahiler içinde su saklamak, suyun bu minerali emmesine yardımcı olabilir. Bu, bakır eksikliği riskini azaltabilir.

  3. Antioksidan Etki: Bakır, antioksidan özelliklere sahiptir. Antioksidanlar, hücre hasarını önlemeye yardımcı olabilir ve genel sağlığı destekleyebilir.

  4. Sıcaklık Düzenlemesi: Bakır, sıcaklığı hızla ileten bir metaldir. Bu nedenle, bakır sürahiler içinde soğuk su saklamak, içeceğiniz suyun daha uzun süre serin kalmasına yardımcı olabilir.

  5. Geleneksel Değerler: Bakır sürahiler, geleneksel olarak sofraları süsleyen ve aile mirası taşıyan eşyalardır. Bu tür geleneksel değerler, ruhsal sağlığımızı da olumlu yönde etkileyebilir.

Sağlığınıza dikkat ederken, güzel bir bakır sürahi ile su içmek keyifli olabilir!

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR